Odkazy a tipy » Zdraví

 

 

 

 

Jak trénovat dech, cviky na posílení svalů

 

 

Dech nás provází od začátku až do konce života. Dechem je možné ovlivnit různé funkce našeho těla, jako je třeba svalové napětí, sílu hlasu, polykání, ale i psychiku.

 

Vzpřímeně se posaďte (pokud vám to okolnosti nedovolují, můžete trénovat i v jiných polohách) a nechte se vést našimi terapeutkami a logopedkou.

 

video k zhlédnutí ZDE

 

 

 

Nové cviky na doma od MSrehab

 

 

TV
 
 

Mgr. Klára Novotná z RS centra VFN připravila skvělé cviky nejen pro pacienty s RS do domácího prostředí. Posilování břišních svalů, rukou, krční páteře, dolní části těla, ale i protahovací cviky.

 

To vše najdete https://www.msrehab.cz/odborne/video

 

 

Cvičení s Klárou: RS a relaxace

Cvičení s Mgr. Klárou Novotnou, fyzioterapeutkou Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha. Správná relaxace může pomoci lépe zvládat únavu, která často RS provází. Díky schopnosti relaxovat se přetížené svaly lépe zregenerují, mohou lépe fungovat a méně se unaví.

Více informací a video ZDE

 

 

2. díl: Cvičení svalů pánevního dna II.

Cvičení s Mgr. Klárou Novotnou, fyzioterapeutkou Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha. Ve druhém díle cvičení pánevního dna se naučíte zapojovat jednotlivé svaly pánevního dna vsedě, aktivovat a relaxovat svaly pánevního dna. Vyzkoušíte si cvičení s míčkem mezi koleny a dřepy s aktivovaným pánevním dnem.

Dobrá funkce svalů pánevního dna je důležitá pro správnou kontrolu vyprazdňování a sexuální funkce.

Další informace a video ke stažení ZDE

 

 

 

1. díl: Cvičení svalů pánevního dna I.

Cvičení s Mgr. Klárou Novotnou, fyzioterapeutkou Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha. Dobrá funkce svalů pánevního dna je důležitá pro správnou kontrolu vyprazdňování a sexuální funkce.

Správné provedení cviků svalstva pánevního dna by mělo být konzultováno s fyzioterapeutem se znalostí neurologické a urologické problematiky.

 Další informace a video ke stažení ZDE

 

 

Najdi si LÉK, který užíváš, ťukni na něho a dozvíš se všechno

ZDE

 

 

Cvičení po jízdě autem

Pokud jezdíte autem často, zejména když se jedná o delší cesty, je vhodné zařazovat pravidelné přestávky v jízdě a trochu své tělo protáhnout. Praktické video připravila fyzioterapeutka RS centra ve VFN mgr. Klára Novotná.

Video ke stažení ZDE

 

 

Dvě nová videa s domácím kondičním cvičením nejen pro pacienty s RS můžete shlédnout na webu MSrehab v sekci Odborně/video. Úvodní slova o významu fyzické a psychické kondice v léčbě RS jsou od prof. Havrdové a doc. Horákové. Ukázky jednotlivých cviků poté probíhají pod vedením fyzioterapeutky Mgr. Kláry Novotné.

LINK na videa

Cvičí se s i bez cvičebních pomůcek a také s neurostimulátorem WalkAide.

Škola zdraví

Umění omlazení organismu s Elen Tomilina

 

http://www.skolazdravi.eu

Pro pacienty s RS je důležitá komplexní rehabilitační péče

 

Onemocnění roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS) může mít velmi rozdílné projevy, které také mohou být různě závažné (od občasné únavy až po vážnější poškození pohyblivosti a citlivosti). Proto se nedá doporučit jedno univerzálně vhodné rehabilitační cvičení pro všechny, ale ke každému je potřeba přistupovat individuálně podle jeho potřeb a možností.

 

Mgr. Klára Novotná, fyzioterapeut RS centra Neurologické kliniky a 1.LF UK a VFN v Praze

 

Pohybová aktivita Ideální je však začít s nějakou formou pravidelné pohybové aktivity co nejdříve po diagnostikování, aby se člověk naučil se svým tělem pracovat a vytvořil si funkční rezervy. Pokud již má pacient s RS nějaké pohybové obtíže, tak by měl vyhledat fyzioterapeuta specializovaného na neurorehabilitaci, který mu poradí vhodné cvičení na jeho konkrétní problémy (seznam odborných terapeutů lze nalézt např. na webu www.msrehab.cz. Téměř všechny symptomy RS je možné cvičením při dobré spolupráci s terapeutem do jisté míry ovlivnit, ale záleží samozřejmě i na vývoji choroby jako takové, na spolupráci pacienta s ošetřujícím neurologem a dostupnosti léčby.

Cvičení má vždy smysl U některých pacientů jsou již pohybová omezení nevratná, ale i zde má rehabilitační cvičení svůj smysl, protože brání zhoršování kondice a úbytku svalové síly. U těchto pacientů je však potřeba se kromě cvičení zaměřit v rámci komplexní rehabilitační péče také na řešení sociálních dávek (příspěvek na péči, na mobilitu) a zejména na poradenství ohledně kompenzačních pomůcek.

Kompenzační pomůcky Pacienti se často pomůckám brání, ale to vede k dalšímu přetěžování jejich pohybového aparátu. Naopak vhodně zvolené pomůcky jako jsou různé peroneální pásky, dlahy, neurostimulátory nebo i hole, skútry a vozíky mohou pomoci pacientům lépe prožívat svůj život, protože se s jejich pomocí dostanou i do míst, kam by sami již bez pomůcky nebyli schopni dojít.

 

 

Právě vyšla publikace "Vaříme při RS

  ROSKA PRAHA vydala publikaci "Vaříme při RS" v rozsahu 54 stran. Napsala ji nutriční poradkyně Kornelie Holá, DiS, která vystudovala VOŠZ, obor Nutriční terapeut. Praxi má z téměř všech pražských nemocnic, z Kojeneckého oddělení kladenské nemocnice, ISCARE a Domova seniorů. Cena publikace pro všechny členy UNIE ROSKA 30,-Kč, pro ostatní 50,-Kč. Publikace lze zakoupit osobně v MS Centru Roska Praha, Tusarova 10, Praha 7. Objednat lze na emailové adrese -centrum@roska-praha.cz , roska@roska-praha.cz nebo telefonním čísle: 266 712 511, 774 185 784. V případě zaslání poštou, bude k ceně připočítáno poštovné a balné.

 

 NAVŠTIVTE LÁZNĚ KLIMKOVICE

 V Klimkovicích používají moderní léčebné metody. KLIM THERAPY a nově CI THERAPY. Jak tato metoda vznikla, na to jsme se v Klimkovich zeptali. Podívejte se na video. https://youtu.be/oziNn-rnvl4https://youtu.be/oziNn-rnvl4

 

Zdraví, terapie, rady

Potřebujete-li si ověřit ne/vhodnost kombinace oficiálních léků http://www.aifp.cz/cs/o-nas/napsali-o-nas/online-poradna-znamsvelekycz

 

 

 Vše o léčbě konopím - Spolek KOPAC

 http://spolekkopac.org/cz/2/kdo-jsme

 DVTV: "Je třeba překonat obavy z marihuany, konopí je jedno z nejbezpečnějších přírodních léčiv," říká slavný vědec Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. Proč se bojíme léčit konopím? Podívejte se na rozhovor: http://1url.cz/igDa

 

 

 

 Reportáž z MARSu v ČB. Chvilinka přibližně od 8. do 11. minuty, tak při chvilce někdy jukněte na:

 www.jihoceskatelevize.cz/cz/textpages/read/51/archiv_vysilani

 

 

S lékařem o RS (doktor Radek Ampapa v rádiu Region)

 http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3329803

 

 

Celostní medicína

 http://www.celostnimedicina.cz/abcclanky.php

 

Marie Zítková - automasáž; lehká, snadná, příjemná; a na youtube je toho ještě daleko víc…

https://www.youtube.com/watch?v=sPmjnNGH_jIi

 

Příjemná léčba bolestí kloubů - zlaté rozinky v ginu....

http://www.adastra.estranky.cz/clanky/zdravi/boli-vas-klouby--dejte-si-rozinky-v-ginu-.html

 

Rady babky kořenářky

www.babske-rady.com/clanky/rady-babky-korenarky

 

Chcete-li (alespoň základně zdarma) poradit v nejrůznějších situacích, zkuste:

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zurnalservis

 

Úprava nových i ojetých aut

www.handycars.cz

 

První pomoc - aplikace pro mobily

www.cervenykriz.eu/cz/app.aspx

 

Najděte si na obrázku těla, co vás bolí; po kliknutí vám poradí doktor, a hlavně ukáže cviky, které máte cvičit.

http://www.seniorum.cz/videoserial-cviceni/barevne.html

 

Pomoc, kde cvičit; registrace zdarma:

www.sportcentral.cz

 

Pro zdraví - přírodní produkty

www.prozdravi.cz

 

Rozhovor s hipoterapeutkou

www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/mate-uz-dost-chemie-hipoterapie-je-idealni-alternativou-radi-fyzioterapeutka-vera-lantelme--1323123

 

Procvičování paměti nejen pro seniory:

www.vzpominkovi.cz/game/procvicovani

 

Velmi zajímavá beseda Jaroslava Duška a MUDr. Jana Hnízdila

http://czechnewstv.cz/mym-marodum-aneb-jak-se-nestat-pacientem

 

Roztroušená skleróza souvisí s tím, co jíte

http://www.magazinzdravi.cz/roztrousena-skleroza-souvisi-s-tim-co-jite

 

Nemocnice JčK, včetně objednávek do odborných ambulancí

www.jihnem.cz